Article thumbnail

V pondelok 29.7.2019 sme mali tú česť zúčastniť sa krstu prvej detskej knihy od taiwanského autora (Chingyen Liu), ktorá bola preložená z tradičnej čínštiny do slovenského jazyka. O ilustráciu sa postarala mladá talentovaná Yihsiang Lin, pre ktorú to bola vôbec jej prvá kniha. Preklad zabezpečila absolventka magisterského a doktorandského štúdia na katedre slovenského jazyka FiF UK, Chen Liang Podstavek,v súčasnosti pracujúca po boku manžela na Slovenskom ekonomickom a kultúrnom úrade v Taipei.

我們非常榮幸受邀參加台灣作家(劉清彥)的兒童繪本發表會,這是第一本被譯成斯洛伐克文來自台灣的兒童著作。繪者則是一名年輕才華洋溢的插畫家-林怡湘,這也是她第一次嘗試繪本創作。譯者-梁晨擁有斯洛伐克語言文學博士學位,也是斯洛伐克駐台代表博塔文的妻子,目前任職於斯洛伐克經濟文化辦事處。

Nebýva zvykom aby sa dvaja reprezentanti krajín často stretávali. V tomto prípade išlo skôr o výnimku, ktorá potvrdzovala pravidlo. Obaja svojou prítomnosťou na krste knihy a najmä svojou aktivitou pomohli posunúť slovensko - taiwanské vzťahy o ďaľší krôčik vpred. V minulosti sa na výstave v Taipei prezentovali knihy zo Slovenska a bol najvyšší čas aby sa aj knihy z ostrovnej krajiny dostali k našim čitateľom. 

在這個場合能碰上來自兩國的代表是很罕見的,他們都積極給予這本書大力支持。
在過去的台北國際書展中,我們展示過一些來自斯洛伐克的書籍,這是推廣並翻譯台灣書籍,把它們介紹給斯洛伐克讀者們的最佳機會。
這些活動能幫助斯洛伐克與台灣的關係更加邁進一步

Príbeh o babičke Joyce nie je rozprávkovým mystickým príbehom s drakmi a boja dobra so zlom. Ide o skutočný príbeh, kde dobro sa skrýva v činnoch, ktoré sme ochotní urobiť jeden pre druhého. A kde zlo sa skrýva v bežných luďoch a ich ignorácii osôb, ktoré sa narodili iné ako my. Joyce McMillan je Američanka, ktorá po vyštudovaní medicíny sa rozhodla presťahovať na Taiwan a zasvätiť svoj život starosťou o deti s detskou obrnou. Táto kniha ponúka krátky príbeh z pohľadu jedného chlapca, ktorému babička Joyce zmenila život. 

喜樂阿嬤-喬伊斯的故事並不是一個典型的童話故事。它是一個基於真實的事件,事情沒有絕對的黑或白,其中的良善是隱藏在我們願意為彼此付出的行為中。那些壞事隱藏在我們忽視了那些出生不像大家一樣健康的人們。有專業護理背景來自美國的喜樂阿嬤,在台灣中部的一個沿海小鄉鎮二林,成立了育幼院,專心照顧病童,喜樂阿嬤不僅幫助孩子身體的治療和復健,更重要的是鼓勵孩子們自己站起來,用生命的鬥志、勇氣、毅力和樂觀的心,走出不一樣的人生。

Ak máte záujem si knihu zakúpiť, môžete tak urobiť vďaka vydavateľstvu LÚČ. 感謝出版社LUC, 讀者們可以在網路上購買此書。
https://www.luc.sk/babicka-joyce